Ανδρικό

Μόλις μια ανάσα πριν την κατάκτηση του πρωταθλήματος

Mετά το μπρέικ μέσα στην έδρα του Αχιλλέα, η ομάδα μας κέρδισε ψες μέσα στο Ν. Σολομωνίδης με 55-50 την ομάδα του Καιμαικλίου κάνοντας το 2-0 στη σειρά των αγώνων του τελικού πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ήταν πραγματικά συναρπαστικός, η Βασίλισσα μας ενώ βρισκόταν στο -8 το πρώτο ημίχρονο έκανε ένα απίστευτο σερι 13-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ.  Ο Αχιλλέας αντέδρασε, με σερί 0-6 φτάνοντας το παιχνίδι στον πόντο 36-37.

Η ομάδα μας στη συνέχεια πήρε ξανά προβάδισμα ενώ ένα τρίποντο του Ηλία Δανιήλ δυο λεπτά πριν τη λήξη και η ψυχραιμία των καλαθοσφαιριστών μας στις βολές καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα.

Εξαιρετική απόδοση από τον Ηλία Δανιήλ που έφτασε στους 22 πόντους και ήταν ο ΜVP για την ΑΕΛ μας,  9 πόντους πέτυχε ο Μάριος Μονιάτης και 7 ο Τσαγγαρίδης.

Η ομάδα μας με ακόμη μια νίκη κατακτά το πρωτάθλημα της Β κατηγορίας σε έναν αγώνα που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη στο Καϊμακλί.

Συγχαρητήρια στο προπονητικό τήμ και στους καλαθοσφαιριστές μας!